Εορτάστηκε η Ημέρα των Ενόπλων Δυνάμεων στην πόλη της Φλώρινας
Με τη δέουσα επισημότητα εορτάστηκε σήμερα Τρίτη 21 Νοεμβρίου 2023, ανήμερα των Εισοδίων της Θεοτόκου, η Ημέρα των Ενόπλων Δυνάμεων, ώστε να τιμηθεί η διαχρονική προσφορά τους στην πατρίδα.
Στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Παντελεήμονος Φλώρινας εψάλη Δοξολογία. Ακολούθως αναπέμφθηκε Επιμνημόσυνη Δέηση και κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο της Πλατείας Γ. Μόδη.
Η σεμνή τελετή ολοκληρώθηκε με την τήρηση ενός λεπτού σιγής και την ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου από τη φιλαρμονική του Δήμου Φλώρινας.
Για τον εορτασμό της Ημέρας των Ενόπλων Δυνάμεων, ο Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Φλώρινας Σωτήρης Βόσδου δήλωσε:
«Οι Ελληνικές Ένοπλες Δυνάμεις με υψηλό αίσθημα ευθύνης και αφοσίωσης υπερασπίζονται τα κυριαρχικά δικαιώματα της Πατρίδας και εγγυώνται την Εθνική μας Ανεξαρτησία.
Εύχομαι η Υπεραγία Θεοτόκος, τα Εισόδια της οποία εορτάζουμε σήμερα, να προστατεύει τους ακοίμητους φρουρούς της Πατρίδας μας, ώστε να εκπληρώνουν στο ακέραιο το καθήκον που τους έχει αναθέσει η πατρίδα.
Χρόνια Πολλά, στα στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων της πατρίδας μας!».
Κοινοποιήστε:![Share on Facebook Facebook](https://florina.pdm.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/32x32/facebook.png)
![Share on Twitter twitter](https://florina.pdm.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/32x32/twitter.png)
![Pin it with Pinterest pinterest](https://florina.pdm.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/32x32/pinterest.png)
![Share by email mail](https://florina.pdm.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/32x32/mail.png)
![Share on Facebook Facebook](https://florina.pdm.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/64x64/facebook.png)
![Share on Twitter twitter](https://florina.pdm.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/64x64/twitter.png)
![Pin it with Pinterest pinterest](https://florina.pdm.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/64x64/pinterest.png)
![Share by email mail](https://florina.pdm.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/64x64/mail.png)