Επίσκεψη ενημέρωσης και γνωριμίας με τον Διευθυντή, το στελεχιακό δυναμικό και τους εργαζόμενους στον ΑΗΣ Αμυνταίου – Φιλώτα πραγματοποίησε ο Αντιπεριφερειάρχης Ενέργειας, Περιβάλλοντος και Μεταφορών Δ. Μακεδονίας κ. Κων/νος Γέρου την Τρίτη 2 Μαΐου, στα πλαίσια προγραμματισμένων επισκέψεων στις λιγνιτικές μονάδες της Δυτικής Μακεδονίας.
Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης ο κ. Γέρου συναντήθηκε με τον Διευθυντή Κλάδου ΑΗΣ Αμυνταίου – Φιλώτα κ. Γιώργο Μούκα, τον τομεάρχη ΑΗΣ Αμυνταίου – Φιλώτα κ. Ιωάννη Πετρίδη και εκπροσώπους των εργαζόμενων, όπου μεταξύ άλλων συζητήθηκαν η γενικότερη κατάσταση που επικρατεί σήμερα στον τομέα της ενέργειας, το μέλλον και οι προοπτικές του λιγνίτη στη Δ. Μακεδονία, το μέλλον του ΑΗΣ Αμυνταίου – Φιλώτα ειδικότερα καθώς και οι προοπτικές παράτασης του χρόνου λειτουργίας της συγκεκριμένης μονάδας, η οποία βάσει του προγραμματισμού της ΔΕΗ πρόκειται να κλείσει το 2019, μετά τη συμπλήρωση των απαιτούμενων ωρών λειτουργίας. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με ξενάγηση του κ. Γέρου στις εγκαταστάσεις της μονάδας.
Κοινοποιήστε:![Share on Facebook Facebook](https://florina.pdm.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/32x32/facebook.png)
![Share on Twitter twitter](https://florina.pdm.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/32x32/twitter.png)
![Pin it with Pinterest pinterest](https://florina.pdm.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/32x32/pinterest.png)
![Share by email mail](https://florina.pdm.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/32x32/mail.png)
![Share on Facebook Facebook](https://florina.pdm.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/64x64/facebook.png)
![Share on Twitter twitter](https://florina.pdm.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/64x64/twitter.png)
![Pin it with Pinterest pinterest](https://florina.pdm.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/64x64/pinterest.png)
![Share by email mail](https://florina.pdm.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/image/social/regular/64x64/mail.png)